top of page

Když jsem zimomřivá, WIM HOF metoda není pro mě ...

Seděla v koutě, na sobě dvoje tlusté ponožky, teplou mikinu a přes sebe přehozenou deku. „Tak to vidíte. Jsem tu, protože mi je většinu roku zima a nohy mám skoro celoročně studené.”


Možná i vy žijete v domnění, že Wim Hof metoda a otužování není pro vás. Wim Hof metoda, jak se často alespoň podle TV a sociálních médií zdá, je jen pro ty, kteří chtějí každou zimu vysekat díru do ledu nebo se noří do bazénku na zahradě.


A vy jste od konce do začátku léta nabalení v několika vrstvách oblečení. Všechny vyhřívací vychytávky znáte velmi dobře a podlahové topení u vás doma je pravidelně zapnuté. Do vybavení na zimu investujete často hodně peněz, protože jinak je to pro vás utrpením.


Od brzkého podzimu do jara máte studené ruce a nohy. Kdykoliv se dotknete partnerky/partnera pod peřinou, tak vyjekne zděšením.


Už vás to otravuje. Je vám neustále zima. Vyjdete na chvilku ven a domů se vracíte s drkotajícími zuby. Nejde jen o nepříjemný pocit na těle, ale o to, že máte zkaženou náladu všeobecně. Zima a její průběh vám vůbec nesvědčí. Nejraději byste odletěli do teplých krajů jako stěhovaví ptáci.


Vrátíme se ale zpět ke klientce, říkejme jí Petra, která dorazila na workshop Wim Hof metody.


Když se rozpovídá, sdílí nám, že jí vlastně na workshop poslal manžel. „Začal se otužovat a baví ho to. Vidí, jak jsem pořád vyklepaná a pořád bych potřebovala doma topit. On na druhou stranu vnímá, že si tím ještě zhoršuju mé aktuální rozpoložení a zhoršuju odolnost a úroveň imunitního systému.


Doma se hádáme u termostatu nebo topení o tom, jak bude teplota nastavena.


Jeden chce tepleji, druhý chladněji. Nejsou to žádné velké bitky. Ale otravné to je. Přijel navíc z workshopu a vyprávěl mi, jak tam jezdí lidé v párech a jak je to stmelí. A nás to zatím dost rozděluje. Vidím, že se jeho vnímání chladu, těla a dechu hodně změnilo. Hodně ho to posílilo. Je nabitý energií a neustále o tom svým kamarádům vypráví. Mně ne, protože vidí, jak mě to štve.


Ale já si přeju mu víc rozumět. Chápat, proč to dělá. Co ho na tom tak baví? A co je to kouzlo, které jste mu vlili do hlavy, že má ten chlad tak rád a dělá to dobrovolně? Co je ten zázrak, díky kterému je šťastnější. Nepotřebuju se nořit do kádí s ledem. Potřebuju se naučit vnímat chlad pozitivněji. A hlavně nechci, aby to mělo negativní dopad na náš vztah.”

Petra přijela s otevřenou myslí.


Jejím hlavním důvodem, proč dorazila na workshop je, že nechce přijít o vztah se svým partnerem. Vidí, že je úžasný, má ho moc ráda. Mají spolu děti a mnoho společného. Ale co se týče chladu? Má to každý jinak.


Ona zimomřivá, on teplokrevný (Wim Hofer).


Během víkendu nasává teorii kolem vědomého otužování a příběhu Wim Hofa. Zaujme ji i příběh Jakuba Chomáta, který byl zimomřivý také. Nosil několik vrstev ponožek, různé varianty čepic, dvojitou vyteplenou bundu Geox.


V zimě byl neustále “přinasraný”. Když Jakub sdílí svůj příběh, začne se v Petře rozlévat nová úroveň energie. Není to teplo, ale takové jemné uvolnění.


„Takže nejsem rozbitá?

Jde to změnit?

Nemusím přijít o vztah s mým partnerem?

Je z toho cesta ven?”


Přijetí a důvěra dělají v našem tělesném systému divy. I když Petra přijela s tím, že se nebude vrhat do bazénku s ledem, najednou jí v hlavě svitne naděje. „Co když to taky dokážu?”


Jakmile se otevře možnosti, že by nemusela s chladem tak bojovat a mohla by tento program dokázat přepsat, skáčou jí nové informace do hlavy houfem. Dává to velký smysl. Otevírá se novým úrovním vnímání svého těla. Učí se, jak jí na cestě k přijetí chladu (a diskomfortu všeobecně) pomůže dech. Jak se dokáže uvolnit na požádání.


„Jak to, že jsem tohle nevěděla dřív?”


Nevadí. Kdykoliv dokážeme změnit cokoliv, co nám stojí v životě v cestě. Dokážeme změnit nastavení a vykročit novým směrem. Přesně tak, jak se to povedlo Petře. Nezačala se vrhat do jezer a potoků. Začala pomalu. Věděla, že když 43 let bojovala s chladem, nemusí své nastavení urvat ze dne na den.Začala postupně, laskavě, drobnými krůčky. Další zimu už vnímala, že to vlastně nemusí být takové peklo. Zažila si, že nemusí trpět a nemusí na ty velké změny být sama. Další rok dorazila na workshop se svým mužem. Tentokrát se rozhodli, že utuží svůj krásný vztah na víkendovém workshopu v jurtách. Už mají za sebou pár zkušeností a vědí, že když do změn jdou spolu, jde to mnohem snáz.


Navíc na víkendovém workshopu je dost času na kladení jedinečných otázek, ale taky na téma mysl neboli mindset, což je 3. pilíř, na kterém stojí praxe Wim Hof metody. O té nic na jednodenním workshopu nezaslechli a v knize se též nic nepíše. Na víkendovém workshopu se tématu mindset věnujeme v samostatném bloku, a tak si každý může prozkoumat své nastavení, svůj záměr, pokroky a důležité ingredience k tomu, aby nové návyky ve svém životě udržel zdravě a dlouhodobě.

 

Přijde vám to téma povědomé? Chcete též přenastavit svůj vztah k chladu a netrpět každou zimu? Najít společnou linku ve vztahu a vzájemně se podporovat?Dorazte za námi na workshop, kde zažijete silnou skupinovou podporu a energii. Obohacení i v mnoha jiných oblastech zdravého životního stylu než je jen otužování (ale i práce s dechem, myslí, tvorba návyků, kvalitní spánek a energy management). Dopřejete si luxusní veganskou stravu a pobyt v nevšedním prostředí jurt. Zpomalíte a nahlédnete na svůj život, směr, vztah - z nové perspektivy.


Těšíme se na viděnou. Své místo si můžete zarezervovat tady.

コメント


bottom of page