top of page

WHM a vědomá práce s dechem

Wim Hofova metoda, to není pouze otužování. Neméně důležitou složkou této metody jsou také dechová cvičení (a práce s myslí, ale o tom zase někdy příště). Zní to možná banálně, protože práce s dechem není zrovna to, jak byste si vlastní sebezdokonalení představovali, dýcháme přece denně, takže už jistě víme, jak na to. Po pravdě právě díky tomuto dojmu se můžeme zásadně mýlit a význam dechu podceňovat.

V následujícím článku si ukážeme, že to není tak docela pravda a že správně provedené dechové cvičení podle Wima může být pro vaše tělesné i duševní zdraví stejně osvěžující jako studená sprcha. Kdo by chtěl více pochopit podstatu dechu a dozvědět se další tipy, doporučuji sledovat např. Worldbreathingday


FYZIOLOGIE DECHU

Abychom správně pochopili přínos dechového cvičení, vysvětleme si celý proces z hlediska fyziologického. Dechové cvičení podle Wim Hofovy metody spočívá zjednodušeně řečeno v kombinaci hlubokého dýchání střídaného zádržemi (zadržováním dechu). Během hlubokého dýchání přijímáme do plic větší množství vzduchu, tedy i vyšší množství kyslíku. Důležitost kyslíku jako takového je třeba hledat na úrovni buněčných procesů, kde je jednou ze základních součástí procesu tvorby energie. Více energie znamená zlepšení jednotlivých dějů v těle, mimo jiné činnosti orgánů a regenerace organismu jako takového. Kromě toho bylo vědecky dokázáno, že tuto energii dokáže tělo využít i k posílení vlastní imunity (více informací na toto téma najdete zde). V praxi to tedy znamená, že máme k dispozici zdroj energie, který můžeme aktivovat kdykoliv cítíme potřebu.


Kromě toho je tato metoda přínosná i pro náš kardiovaskulární systém. Hluboké dýchání zrychluje náš krevní oběh, aby se kyslík přenášený krví dostal i do těch nejmenších kapilár (mimochodem, věděli jste, že naše krevní řečiště má délku přes 120 000 kilometrů?). Aby mu to bylo umožněno, dochází k rozšíření cév (vasodilataci). Díky většímu prokrvení se tělo přirozeně zahřívá. Při zádrži dochází k přechodnému zrychlení srdečního tepu a cévy se opět zúží (jedná se o obranný mechanismus, aby byla krev udržena v oblasti životně důležitých orgánů). Vzhledem k tomu, že tento proces vědomě řídíme pomocí vlastního dechu, procvičujeme tak i srdce a svaly kolem cévního systému, které rozšiřování a opětovné stahování cév zajišťují.VŽDY ZOHLEDNĚTE VLASTNÍ ZDRAVÍ

Než přistoupíme k samotnému nácviku, je nutné zmínit důležitou skutečnost. Metoda dechových cvičení podle Wima Hofa není s ohledem na výše uvedené informace vhodná pro každého. Vzhledem k tomu, že dochází k přechodně zvýšené činnosti srdce, není metoda vhodná pro osoby s onemocněním srdce, trpících vysokým krevním tlakem nebo chronickým onemocněním plic. Pokud máte pochybnosti, poraďte se se svým ošetřujícím lékařem. Metodu (resp. intenzivní dechové techniky s dechovými zádržemi) není vhodné aplikovat ani během těhotenství.


JDEME NA TO!

A teď už si můžete najít polohu, která je vám nejpohodlnější. S ohledem na průvodní jevy, které se během nácviku mohou objevit, je nejvhodnější poloha vleže. Dechové cvičení je něco, co děláte sami pro sebe, berte tedy ohled na své vlastní pohodlí. Podložte si hlavu nebo nohy, pokud je vám zima, přikryjte se dekou. Cvičit můžete kdykoliv během dne, s ohledem na práci s bránicí se ale vyhněte cvičení ihned po vydatném obědě.


Začneme s dýcháním. Dýchejte zvolna a zhluboka. Nádech jde nejdřív do břicha, pak zvolna naplňuje hruď a nakonec i hlavu. Jako by vám tělem procházela od břicha směrem k hlavě vlna vzduchu. Při výdechu netlačte, nesnažte se vydechnout veškerý obsah plic. Výdech by měl být pasivní, pozvolný, jako byste jen nechali uniknout vzduch, který je uvnitř vašeho těla "navíc". Po výdechu následuje opětovný nádech, stejný jako byl ten první. Nadechujeme se pomalu, nikam nespěcháme, je to čas, který je jen náš a s ohledem na to k němu i přistupujeme. Zhluboka, do břicha, hrudi a hlavy, a opět výdech. Hlubokých nádechů (následovaných volným výdechem) bychom měli zopakovat 30 až 40. Během dýchání zaměřte svoji pozornost pouze na svůj dech, pokuste se vnímat procesy, které se ve vašem těle odehrávají. Jak jsme si popsali výše, dochází ke zvýšenému přísunu kyslíku, a jeho přítomnost v těle roste na úkor oxidu uhličitého. Na tento proces začne tělo pomalu reagovat. Lehké mravenčení v hlavě nebo těle, změna teploty v končetinách - to všechno jsou pocity, které přísun kyslíku provázejí. Snažte se vnímat vlastní tělo, všímejte si, co se v něm děje. Během hlubokého dýchání se snažíme uvolnit veškeré svaly.


Po výdechu následuje zádrž. Díky množství kyslíku v těle budeme schopni zadržet dech na mnohem delší dobu, než bychom za běžných okolností očekávali. Dechové cvičení ale není závod a nejde nám ani o lámání rekordů. Vše, co děláme, by mělo být především o laskavosti k sobě samému. Po zádrži následuje hluboký nádech a ještě jedna kratší zádrž v nádechu. Pokud při zádrži cítíte potřebu nadechnout se, udělejte to. Vše by se mělo odvíjet od vašeho vlastního pocitu. Během celého dechového cvičení buďte celou dobu "přítomní", vnímejte, co se děje ve vašem těle. Vnímání vlastního dechu vede k vědomému zpomalení a spolu s uvolněním napětí v těle přináší uklidnění a úlevu od stresu.


Celý proces zopakujeme podle vlastního uvážení třikrát až čtyřikrát. Po poslední zádrži se pomalu vrátíme k normálnímu dýchání. Stejně jako přípravě na cvičení byste měli po jeho provedení věnovat dostatek času i na návrat do reality. Pomalu rozhýbejte své tělo a končetiny a teprve pak se pomalu zvedněte.


Pokud si stále nejste jistí, jak na metodu dechového cvičení, rád vás celým cvičením provedu.

V tomto videu si můžete poslechnout jedno z mých dechových cvičení.


ŽENÁM

Zvýšení přísunu kyslíku do našeho organismu umocňuje jednotlivé tělesné procesy, mimo jiné i produkci hormonů. V případě, kdy taková dechová cvičení praktikují ženy, může mít jakákoliv změna v produkci hormonů vliv například na jejich periodu. Tomuto tématu se v jednom ze svých článků věnuje moje žena Martina, přečíst si jej můžete zde.


Zajímavé zkušenosti s aplikací dechových cvičení najdete také v článku kolegyně Terezy Kramerové.


Dechová cvičení nemusíte provádět denně. Záleží pouze na vás a vašem pocitu. Věřím, že se stanou součástí vašeho života stejně tak, jako se stala součástí toho mého.Comentários


bottom of page